24
lipiec 2024, środa
IMIENINY: Kingi, Krystyny

TERAZ
słabe opady deszczu
21°
DZIŚ
słabe opady deszczu
21°
JUTRO
pochmurnie
24°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Lipiec 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Gospodarka odpadami komunalnymi

Zasady prawidłowej segregacji odpadów

  • Odpady wrzucamy jedynie do odpowiednio oznakowanych pojemników lub worków.
  • Opakowania wyrzucamy bez zawartości oraz resztek produktów, a ich wielkość należy minimalizować: odpady opakowaniowe z papieru, metali, tworzyw sztucznych i opakowania wielomateriałowe np. kartony po mleku lub sokach należy w miarę możliwości – zgnieść przed ich włożeniem do pojemnika lub worka.
  • Przeterminowane leki oddajemy do wybranych aptek lub Punktu Selektywnego Zbieranie Odpadów Komunalnych w Pełczycach – nie wolno wyrzucać ich do odpadów komunalnych.
  • Odpady niebezpieczne oddajemy do Punktu Selektywnego Zbieranie Odpadów Komunalnych w Pełczycach.
  • Zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny oddajemy do Punktu Selektywnego Zbieranie Odpadów Komunalnych w Pełczycach lub przekazujemy w systemie akcyjnym organizowanym dwa razy do roku (na wiosnę i jesień).
  • Pamiętamy, że do pojemnika na odpady BIO powinny trafiać resztki jedzenia (bez mięsa i kości), których nie możemy już zjeść lub wykorzystać w inny sposób, jak np. ogryzki, skórki z owoców (w tym także reszki z cytrusów), skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie. Do odpadów BIO nie wolno wrzucać resztek jedzenia pochodzenia zwierzęcego, w tym: mięsa, kości, ości, tłuszczów zwierzęcych, ale także olei jadalnych oraz ziemi, kamieni i odchodów zwierzęcych.
  • Nie ma konieczności mycia szklanych butelek, słoików oraz opakowań, które wrzucamy do frakcji „szkło”. Wystarczy opróżnić opakowania z pozostałości produktów. Nie wolno wyrzucać opakowań z resztkami płynów czy jedzenia. Dodatkowo, należy się pozbyć z nich zakrętek, kapsli – te powinny trafić do pojemnika na „metale i tworzywa sztuczne”.