19
wrzesień 2024, czwartek
IMIENINY: Januarego, Konstancji

TERAZ
bezchmurnie
19°
DZIŚ
zachmurzenie małe
20°
JUTRO
bezchmurnie
21°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Sierpień 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Gmina

Gospodarka Ściekowa


Ewidencja zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków

Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2024.399 ze zm.) prowadzona jest elektroniczna ewidencja zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków, wobec czego każdy właściciel nieruchomości wyposażonej w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków, powinien złożyć aktualne zgłoszenie do ww. ewidencji.

  • druk zgłoszenia szamba/poś – Ikona DOC
  • druk zgłoszenia poś do eksploatacji (terminie 30 dni od rozpoczęcia użytkowania) – Ikona DOC

Obowiązki właściciela nieruchomości wyposażonej
w zbiornik bezodpływowy (szambo), lub przydomową oczyszczalnię ścieków

Każdy właściciel nieruchomości posiadający zbiornik bezodpływowy (szambo), lub przydomową oczyszczalnię ścieków ma obowiązek zawarcia umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności, w tym zakresie wydane przez Wójta Gminy Kobierzyce oraz przechowywania dokumentów potwierdzających regularny wywóz ścieków ze zbiorników.

  • wykaz firm asenizacyjnych – Ikona PDF

Kontrola nieruchomości wyposażonych
w zbiornik bezodpływowy (szambo), lub przydomową oczyszczalnię ścieków

Wójt Gminy zobowiązany jest do przeprowadzania cyklicznych kontroli (co najmniej raz na dwa lata zgodnie z planem kontroli) właścicieli nieruchomości położonych na trenie Gminy Kobierzyce wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba) oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków na podstawie art. 6 ust. 5aa w zw. z ust. 5a i ust. 5ab oraz 9v ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2024.399 ze zm.), oraz art. 379 i 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2024.54 ze m.) dotyczących zawartych umów oraz posiadanych dowodów płatności za opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków. Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków z szamba /osadów z przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości powinni być świadomi, jak dbać o zachowanie norm ekologicznych. Z nieruchomości nie podłączonych do sieci kanalizacji sanitarnych często nieczystości komunalne trafiają do środowiska bez wcześniejszego oczyszczenia. W praktyce są to zanieczyszczenia wody, które negatywnie wpływają na glebę i cały ekosystem naturalny. Kontrole mają na celu nie tylko egzekwowanie przepisów, ale także zwiększenie świadomości ekologicznej i skłonienie właścicieli nieruchomości do podłączania się do kanalizacji tam gdzie jest to możliwe. Kontrola nieruchomości w gminach jest ważnym krokiem w kierunku ochrony środowiska i przestrzegania przepisów. Uniknięcie kontroli może skutkować poważnymi karami finansowymi, dlatego warto działać zgodnie z prawem, a przede wszystkim dbać o ekologię. Plan, zakres oraz termin planowanych kontroli każdorazowo jest publikowany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej tut. Urzędu. Kontrole prowadzone są przez upoważnionych przez Wójta Gminy pracowników Urzędu.

Plakat

Plakat




PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR