23
kwiecień 2024, wtorek
IMIENINY: Jerzego, Wojciecha

TERAZ
pochmurnie
DZIŚ
zachmurzenie umiarkowane
JUTRO
słabe opady deszczu

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Marzec 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Informator

Turystyka

  • Bielany Wrocławskie, dworek renesansowy, fot. M. Mazurkiewicz

  • Wierzbice kościół Parafia p.w. Bożego Ciała i Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, fot. M. Mazurkiewicz

  • Tyniec nad Ślęzą kościół pw. Św. Michała Archanioła, fot. M. Mazurkiewicz

  • Tyniec Mały kościół Parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, fot. M. Mazurkiewicz

  • Zamek Topacz w Ślęzie, fot. M. Mazurkiewicz

  • Królikowice, pałac, fot. M. Mazurkiewicz

  • PZS w Krzyżowicach, fot. M. Mazurkiewicz

  • Urząd Gminy Kobierzyce fot. M. Mazurkiewicz

  • Bielany Wrocławskie kościół pw. Andrzeja Apostoła, fot. M. Mazurkiewicz

  • Krzyżowice, stadnina koni, fot.M. Mazurkiewicz


 

TURYSTYKA

 

Atutami Gminy Kobierzyce są zasoby środowiska naturalnego, położenie i bogata historia. Dzięki temu jest ona idealnym miejsce do turystyki, zarówno tradycyjnej, szlakiem zabytków oraz ciekawych miejsc historycznych, jak i tej aktywnej – na rowerze czy w siodle.

 

 

TURYSTYKA HISTORYCZNA

 

Tyniec nad Ślęzą

Wieś, która od XII do XIX wieku była własnością zakonu joannitów. Rycerze joannici wybudowali tu kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, którego najstarsza część pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku. Wieża kościelna datowana jest na wiek XVI.

Największy wpływ na dzisiejszy wizerunek wnętrza kościoła miał okres baroku - w tym czasie (1699 r.) powstał ołtarz główny, obraz Matki Boskiej Passawskiej (1726 r.) i św. Anny nauczającej Marię. W zwieńczeniu można zobaczyć św. Michała Archanioła w asyście dwóch siedzących aniołów. Warto zwrócić uwagę na ołtarze boczne: barokowy z obrazem śmierci św. Józefa i trzy ołtarze rokokowe. Duże wrażenie robi także barokowa chrzcielnica z wyrzeźbioną sceną Chrztu w Jordanie. Figura znajdująca się niedaleko wejścia do kościoła przedstawia św. Jana Nepomucena. Jej autorstwo przypisuje się Janowi Jerzemu Urbańskiemu, autorowi rzeźb św. Jana Nepomucena sprzed kościoła św. Krzyża i św. Macieja we Wrocławiu.

 

Bielany Wrocławskie

Warto tu obejrzeć późnogotycki kościół pod wezwaniem św. Andrzeja (wzmiankowany w 1351 r.). Budowla, którą dziś można podziwiać pochodzi z 1520-1530 r. świątynia położona jest pośrodku wsi i otoczona murem, znad którego widać niewysoką, częściowo drewnianą wieżę. We wnętrzu uwagę zwraca barokowy obraz ze sceną Męczeństwa św. Andrzeja, późnoklasycystyczna ambona, fragment gotyckiej, granitowej chrzcielnicy oraz chrzcielnica z okresu baroku. W bocznym ołtarzu znajduje się gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Na zewnątrz można się natknąć na XVII-wieczną płytę nagrobną Anny von Uthmann.

Oprócz kościoła można zobaczyć dwór renesansowy o konstrukcji szkieletowej z XVI wieku, otoczony resztkami fosy.

 

Ślęza

W Ślęzie warto zobaczyć zamek Topacz. Dokładna data jego powstania nie jest znana, wiadomo natomiast, że na początku XIV w. zbudowana została wieża obronno-mieszkalna na planie prostokąta z nawodnioną fosą. Kolejnym etapem rozbudowy było podwyższenie wieży o jedną kondygnację z tarasem widokowym na szczycie na początku XVI w.
Powstanie zamku to zasługa zakonu Templariuszy. Z czasem przeszedł on w ręce świeckich właścicieli, którzy na przestrzeni wieków dokonywali kolejnych zmian. W 1618 roku dobudowany został renesansowy budynek. Na kolejne zmiany trzeba było czekać do XIX w, kiedy od strony północno-zachodniej dostawiono nowy budynek oraz podwyższono wieżę o jedną kondygnację.
W czasie wojny żaden z obiektów nie ucierpiał, jednak aż do początku XXI wieku zamek musiał czekać na odzyskanie dawnego blasku. Od 2011 roku funkcjonuje tu ekskluzywny obiekt hotelowo-konferencyjny oraz Muzeum Motoryzacji.

Na terenie Zamku Topacz w Ślęzie znajduje się Muzeum Motoryzacji, z imponującą kolekcją ponad 80 pojazdów, zawierającą wszystkie seryjnie produkowane motocykle w Polsce, pojazdy PRL-u oraz luksusowe samochody marki Rolls&Roys i Bentley.

 

Tyniec Mały

W tej miejscowości uwagę zwraca późnogotycki kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, murowany i położony na cmentarzu grzebalnym otoczonym murem. Można tu napotkać jedną z krzywych wież. Świątynia została wzniesiona w latach 1493-1516, ale w połowie XVIII wieku wnętrzu nadano charakter barokowy. Jednak już w latach 30-tych XX wieku znów przywrócono mu styl gotycki. W świątyni należy zwrócić uwagę na późnogotyckie sakramentarium oraz witraż z 1931 roku ze sceną Ukrzyżowania na ołtarzu głównym.

Pod murem kościelnym jest kapliczka pokutna z XV wieku.

 

Wierzbice

Najcenniejszym śladem historii jest tu gotycki kościół parafialny pod wezwaniem Bożego Ciała i Matki Boskiej Częstochowskiej, pochodzący z poł. XV w. i pocz. XVI w. Otoczony murami, znajduje się pośrodku wsi. We wnętrzu kościoła, na ołtarzu, warto przyjrzeć się manierystycznemu tryptykowi ze sceną Ostatniej Wieczerzy. Ciekawostką są płyty nagrobne i epitafia wmurowane w ściany prezbiterium i nawy. Na pobliskim cmentarzu znajduje się XVIII-wieczny sarkofag barona Hildebrada von Hund, a w murze galeria płyt nagrobnych z XVI i XVII wieku.

Świeckim zabytkiem jest pałac, który pierwotnie był średniowieczną wieżą mieszkalną, następnie dworem renesansowym. W XVIII wieku został rozbudowanym i przebudowany w stylu barokowym. Obecnie zgromadzenie sióstr św. Józefa prowadzi tu Ośrodek Wychowawczy dla Dzieci.

 

Solna

Warto obejrzeć tu ruiny dworu. Pierwotnie renesansowy z 1614 r., przebudowany w XVIII w., uległ zniszczeniu w 1945 r. Murowany na planie prostokąta zachował obecnie w północno-wschodnim narożniku ośmioboczną wieżę i ślady sklepień kolebkowych.

 

Królikowice

Śladem przeszłości jest tu dwór barokowy z XVIII wieku, przebudowany na przełomie XIX - XX wieku na neorenesansowy. Piętrowy korpus główny siedmioosiowy, od wschodu przybudówka drewniana, od zachodu murowana. We wnętrzach zachowały się sklepienia i barokowa klatka schodowa.

 

Krzyżowice

Znajduje się tu pałac zbudowany na planie podkowy z neobarokowym korpusem i barokowymi skrzydłami. Wieża w stylu neogotyckim została wzniesiona w połowie XIX. Na parterze budynku jest sala z bogatą dekoracją z końca XIX wieku, którą tworzy neorokokowa sztukateria i kafelki holenderskie.

Na piętrze przetrwały dwa piece kaflowe: jeden z końca XVIII w., a drugi secesyjny z ok. 1900 r. Pałac otacza rozległy park.

 

Cieszyce

Tu można się natknąć na kolejny piękny zespół pałacowo-parkowy z końca XIX wieku. Niewielki pałac w typie neorenesansowej włoskiej willi został wybudowany na planie nieregularnego czworoboku z ryzalitami, kolumnowymi portykami. Zachował się bogaty wystrój wnętrz, również w duchu neorenesansowym.

 

Kobierzyce

Najbardziej okazałym zabytkiem jest obecna siedziba władz gminy - barokowy pałac z ok. 1730 r., który wzniosła rodzina von Koenigsdorff. W XIX wieku został on przebudowany w stylu neorenesansowym i neobarokowym przez nowych właścicieli - rodzinę von Rath. Odrestaurowano go w latach 90-tych XX wieku. Położenie pałacu w zabytkowym parku dodaje mu uroku. W 1924 roku w pałacu gościł Rudolf Steiner z cyklem wykładów, dających początek rolnictwu biodynamicznemu.

 

TURYSTYKA AKTYWNA

 

Gmina Kobierzyce położona jest na szlaku turystycznym prowadzącym z Wrocławia w Kotlinę Kłodzką oraz w Masyw Ślęży. Dzięki swoim walorom przyrodniczym, Gmina Kobierzyce idealnie nadaje się do turystyki aktywnej. Zwłaszcza rowerzyści znajdą tu dla siebie wiele ciekawych ścieżek rowerowych. Szczególnym wyzwaniem jest przejażdżka rowerowa trasą, która wiedzie z Wrocławia na górę Ślężę.

Przez wiele miejscowości Gminy prowadzi również, wytyczony w 2011 roku, oznaczony symbolem rowerzysty, szlak rowerowy, tworzący pętlę, której początek i koniec znajduje się w Kobierzycach przy Alei Pałacowej.

Tymczasem w północnej części gminy, przez miejscowości: Wysoka, Ślęza, Bielany Wrocławskie, Tyniec Mały i Biskupice Podgórne, poprowadzony jest spacerowy żółty szlak turystyczny „Wokół Wrocławia” (długość około 15 km).

Miłośnicy jazdy konnej znajdą coś dla siebie w Chrzanowie i Magnicach. Działają tam ośrodki jeździeckie oferujące aktywny wypoczynek w siodle, jazdę konną dla początkujących i zaawansowanych, a dla dzieci przejażdżki na kucyku.

Natomiast w Krzyżowicach, przy stadninie koni mieszczącej się na terenie PZS nr 1, znajduje się oznakowana ścieżka konna prowadząca leśnymi i polnymi drogami w kierunku Owsianki.


Rowerem przez historię



PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
KOSiR
KOSiR