25
lipiec 2024, czwartek
IMIENINY: Walentyny, Jakuba, Krzysztofa

TERAZ
słabe opady deszczu
22°
DZIŚ
zachmurzenie małe
22°
JUTRO
pochmurnie
27°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Lipiec 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Zmiana Zasad Przyznawania Świadczeń

obywatelom Ukrainy

Od 01.07.2024 r. weszły w życie istotne zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Na czym będą one polegały?

Przedłużenie legalnego pobytu

Kluczowa zmiana dotyczy przedłużenia do dnia 30 września 2025 r. okresu, w którym pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, jest uznawany za legalny.

Świadczenia rodzinne

Przedłużenie terminu legalnego pobytu powoduje, że obywatel Ukrainy ma prawo do świadczeń rodzinnych czy świadczeń opiekuńczych związanych z niepełnosprawnością. Obywatele Ukrainy, którzy do 30.06.2024 r. pobierali te świadczenia, powinni złożyć nowe wnioski o kontynuację wypłaty.

Jednocześnie informujemy, że od dnia 1 lipca 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego na nowy okres zasiłkowy 2024/2025, trwający od 1 listopada 2024 r. do 31 października 2025 r.

Wnioski, wraz z wymaganymi załącznikami można składać:

  • online od 1 lipca 2024 r. w przypadku posiadania certyfikowanego podpisu elektronicznego lub bezpłatnego profilu zaufanego za pośrednictwem portalu informacyjno-usługowego Emp@tia. 
  • tradycyjnie od 1 sierpnia 2024 r. (w formie papierowej) bezpośrednio w GOPS Kobierzyce lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Wnioski można pobrać z naszej strony internetowej www.gops.kobierzyce.pl lub w siedzibie GOPS Kobierzyce.

Świadczenie 40 zł za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia

Od 01.07.2024 r. uchylony został przepis, na podstawie którego wypłacane jest świadczenie pieniężne na pokrycie kosztu osobom, które zapewniły uchodźcom zakwaterowanie i wyżywienie w swoich domach.

Osoby fizyczne oraz podmioty gospodarcze, które aktualnie nadal goszczą obywateli Ukrainy, mogą złożyć wniosek o wypłatę świadczenia maksymalnie do 31 lipca 2024 r. Rekompensata może dotyczyć wyłącznie okresu zakwaterowania do 30 czerwca 2024 r.

Należy pamiętać, ze jest to termin ostateczny, a wnioski złożone po tym terminie będą pozostawione bez rozpoznania.

Jednorazowe świadczenie 300 zł

Również z dniem 1 lipca obywatele Ukrainy posiadający PESEL ze statusem UKR nie mogą już skorzystać z jednorazowego świadczenie 300 zł na pokrycie kosztów utrzymania, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe. Rozpatrywane będą wnioski złożone w terminie do 30.06.2024 r.

Karolina Kafka
Kierownik Działu ŚR, ŚW i FA
PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR