zabieranie dzikich zwierząt z ich naturalnego środowiska często kończy się dla nich fatalnie
Nawet jeśli zwierzę przeżyje, zwrócenie go naturze i leśnemu środowisku bywa niemożliwe. Wykarmione przez ludzi zwierzę traci swój naturalny instynkt i nie jest zdolne do życia na wolności.
Pamiętajmy, że aby pomagać naturze najpierw musimy mieć pewność, że ta pomocy wymaga. W przypadku młodych saren matka chroni je pozostawiają w zaroślach z dala od drapieżników. Koźlęta pozostają w ukryciu większość doby, aby zaobserwować czy faktycznie są porzucone należało by obserwować je z oddali do późnych godzin wieczornych. Sytuacja zmienia się, kiedy matka zwierzęcia zostanie ranna na naszych oczach- wtedy powinniśmy skontaktować się z najbliższym ośrodkiem ratowania dzikich zwierząt, gdzie otrzymamy wskazówki jak należy postępować w danej sytuacji.
Gmina Kobierzyce zapewnia opiekę zwierzętom dzikim, które uległy wypadkowi komunikacyjnemu. Zgłoszenia w godzinach pracy urzędu przyjmowane są pod numerem telefonu 71 3698111, a poza nimi Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 607 727 748.
Ten sam scenariusz dotyczy podlotów czyli ptaków jeszcze niesamodzielnych, a znajdujących się już poza gniazdem. Znajdując „ptasią sierotkę” na chodniku/trawniku/jezdni najlepiej przy pomocy pojemnika (kartonika) umieścić go w najbliższych krzakach, by uchronić przed zagrożeniem.
Bezwzględnie reagować trzeba kiedy zwierzę ma krwawiące rany, lub na naszych oczach doznało urazu. W innych przypadkach najczęściej poradzi sobie samo.
Reasumując, zanim podejmiesz interwencję, skontaktuj się z odpowiednimi służbami lub specjalistą, który poinstruuje, jak zwiększyć szanse na przeżycie zwierzęcia. Emilia Siedlaczek