04
grudzień 2024, środa
IMIENINY: Bernarda, Barbary, Krystiana

TERAZ
słabe opady deszczu
DZIŚ
zachmurzenie duże
JUTRO
zachmurzenie duże

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Październik 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

„DOLNOŚLĄSKA PERŁA MANIERYZMU”

plenerowa wystawa w Kobierzycach

  • fot. Maciej Wełyczko

  • fot. Maciej Wełyczko

  • fot. Maciej Wełyczko

  • fot. Maciej Wełyczko

  • fot. Maciej Wełyczko


W tym miejscu odbywa się najwięcej ślubów na Dolnym Śląsku w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, z tego miejsca pochodzi fotel, na którym siedział papież Jan Paweł II podczas wizyty we Wrocławiu. Kościół pw. Świętej Trójcy w Żórawinie to unikatowy zabytek europejskiego manieryzmu. „Święta Trójca naszym dziedzictwem” to tytuł monograficznej, plenerowej ekspozycji poświęconej historii świątyni. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających w parkowym otoczeniu Urzędu Gminy Kobierzyce do końca lipca.

TROCHĘ HISTORII…

Po raz pierwszy z Kościół pw. Świętej Trójcy w Żórawinie został wymieniony w rejestrze dziesięcin nuncjusza papieskiego Galharda de Carceribus w 1335 roku. Tytuł wystawy zaczerpnięto z łacińskiej inskrypcji, wieńczącej rzeźbiarskie wyobrażenie Trójcy Świętej w ołtarzu głównym kościoła. Intencją jej autora u progu XVII w. była chęć zjednoczenia dwóch zwaśnionych konfesji – katolików i luteran.

KILKADZIESIĄT ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ..

Wystawa ma na celu w sposób syntetyczny i dostępny, przedstawienie historii kościoła wraz z okalającym go terenem wyspy kościelnej, ze szczególnym uwzględnieniem twórców jego manierystycznej przebudowy z początku XVII wieku, a w szczególności inicjatora przebudowy świątyni, właściciela i mecenasa sztuki – Adama von Hanniwaldt.

Na potrzeby ekspozycji wybrane zostały najciekawsze materiały ikonograficzne dające wyobrażenie o dawnej świetności zabytku. Ekspozycja unaocznia także całokształt rozproszonego i częściowo utraconego materialnego dziedzictwa kościoła, zwłaszcza wartość jego bezcennego wyposażenia, które obecnie znajduje się poza obiektem, wzbogacając muzealne kolekcje. Organizatorom wystawy udało się pozyskać przeszło czterdzieści zdjęć archiwalnych zabytku. To zaproszenie do odwiedzenia świątyni, która od Kobierzyc oddalona jest zaledwie o 11 kilometrów.

PODRÓŻ PO WOJEWÓDZTWIE…

Wystawę zorganizowała Fundacja Dolnośląska Perła Manieryzmu. Ekspozycję można było oglądać we Wrocławiu, Wiązowie, Oławie czy Siechnicach.

W oficjalnym otwarciu wystawy w Kobierzycach wzięli udział min.: Wójt Gminy Kobierzyce Ryszard Pacholik, Henryk Łoposzko Przewodniczący Rady Gminy Kobierzyce, Zastępca Wójta Gminy Kobierzyce Piotr Kopeć , pani Maria Wilk Sekretarz Gminy Kobierzyce, ks. dr Cezary Chwilczyński proboszcz Parafii Św. Józefa w Żórawinie, Piotr Żelazo przewodniczący Rady Gminy Żórawina i członek Fundacji Dolnośląska Perła Manieryzmu.




PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR