Profilaktyką w cukrzycę

Ponad 50 osób zgłosiło się do przychodni NZOZ „Twój Lekarz” na bezpłatne badania w ramach akcji „Cukier pod kontrolą”. Okazją był przypadający w listopadzie Światowy Dzień Cukrzycy.
Sobota 28 listopada była dobrym momentem, by sprawdzić swój organizm i zadbać o zdrowie. Większość zainteresowanych rejestrowała się jeszcze przed akcją, ale nie brakowało także i osób, które zgłosiły się do przychodni w Kobierzycach i Ślęzy spontanicznie. Każda z nich otrzymywała indywidualną kartę badań, którą w pierwszym gabinecie wypełniała pielęgniarka – wpisywała tu wyniki przeprowadzonych na miejscu badań poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, obwodu brzucha i BMI oraz ewentualne wcześniejsze przebyte choroby. Następnie pacjent przechodził z kartą do drugiego gabinetu, aby zasięgnąć konsultacji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Mógł również porozmawiać o profilaktyce antycukrzycowej, właściwej diecie i trybie życia czy postepowaniu już w przypadku wykrycia choroby. Jeśli wyniki sugerowały konieczność dalszego, bardziej specjalistycznego leczenia, pacjenci mieli możliwość od razu umówić się na wizytę lekarską do diabetologa czy dietetyka.

- W ten sposób chcemy edukować mieszkańców, zachęcać ich, by myśleli o zdrowiu swoim i swoich najbliższych. A jak pokazuje zainteresowanie mieszkańców, warto organizować podobne akcje – podkreśla Aleksandra Olender-Chlebik z NZOZ „Twój Lekarz”. – Cukrzyca jest podstępną chorobą, może przez lata rozwijać się bezobjawowo, profilaktyczne badania odgrywają tu ważną rolę. Dlatego cieszy nas, że tyle osób postanowiło aktywnie zadbać o siebie.

Organizatorzy zapewniają, że myślą już o kolejnych prozdrowotnych inicjatywach.

Izabela Strączek