Afrykański pomór świń w Polsce

Afrykański pomór świń (ASF) jest chorobą zakaźną i zaraźliwą dotyczącą wyłącznie świń i dzików.


Wirus ASF jest niechorobotwórczy dla ludzi i innych gatunków zwierząt. Jedyną metodą zwalczania choroby jest postępowanie administracyjne czyli zabicie i utylizacja chorych i podejrzanych o zachorowanie świń. ASF jest chorobą, która po raz pierwszy w historii wystąpiła w Polsce i innych krajach Europy centralnej w roku 2014. Po raz pierwszy w historii ASF ujawnił się w populacji dzików.

Wystąpienie ASF ma ogromne konsekwencje ekonomiczne. Kraj, w którym stwierdzono przypadki (u dzików) lub ogniska (u świń) może stracić prawo eksportu świń oraz wieprzowiny. Jedynym sposobem zakażenia stada świń wirusem ASF jest mechaniczne wprowadzenie czynnika chorobotwórczego do stada. ASF nie szerzy się, tak jak wiele innych chorób drogą powietrzną. W Polsce jak dotychczas najważniejszym powodem szerzenia się ASF w populacji świń jest człowiek oraz dziki. Biorąc powyższe pod uwagę ochrona stad przed chorobą nie jest prosta.

Pierwsze symptomy ASF to wysoka gorączka (41-42ºC), której nie towarzyszy jednak osłabienie żerności świń, ani spadek ich aktywności. W dalszym przebiegu choroby pojawiają się takie objawy jak: sinica uszu, boków i brzucha, zmiany skórne, duszności, biegunka i niedowład zadu. U loch mogą wystąpić poronienia, a skóra martwych płodów pokryta jest wybroczynami. Śmierć zwierząt następuje kilka – kilkanaście dni po wystąpieniu pierwszych symptomów choroby. Jeżeli zaobserwujemy w naszym stadzie wymienione objawy, bezzwłocznie należy poinformować o tym fakcie stosowne służby: powiatowego lekarza weterynarii, wójta lub burmistrza. Do czasu pojawienia się na terenie gospodarstwa służb weterynaryjnych należy powstrzymać się od wywożenia z gospodarstwa wszelkich produktów takich jak mięso, padlina, pasza czy słoma. Należy też uniemożliwić postronnym osobom dostęp do zwierząt.

W związku z występowaniem wśród trzody chlewnej w Polsce ognisk choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) pamiętaj:
• ASF to groźna i zaraźliwa wirusowa choroba dzików i świń domowych.
• Chorobę zwalcza się wybijając zakażone stada oraz stada ze strefy zapowietrzonej, nie ma szczepionki zapobiegającej zachorowaniu.
• Źródłem zakażenia ASF są chore lub martwe dziki.
• Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest ich bezpośredni lub pośredni kontakt z już zakażonymi osobnikami.
• Głównym czynnikiem przenoszącym wirusa są ludzie mający kontakt z zakażonymi zwierzętami lub padliną.
• Rozszerzanie się choroby w Polsce wiąże się ze stratami ekonomicznymi dla rolnictwa, wynikającymi m.in. ze wstrzymania obrotu i eksportu świń, wieprzowiny oraz produktów pochodzenia wieprzowego.

Do minimum ograniczaj wizyty w gospodarstwach utrzymujących świnie!
Nie nabywaj świń i prosiąt niewiadomego pochodzenia oraz stanu zdrowia, w szczególności od handlarzy zwierzętami gospodarskimi!
Natychmiast zgłaszaj do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wszystkie zdarzenia dotyczące świń. Nie czekaj ustawowych 30 dni!
O znalezieniu padłego dzika informuj najbliższego powiatowego lekarza weterynarii lub Biuro Powiatowe ARiMR!

Źródło: Internet, DODR Wrocław, ARiMR, Główny Inspektorat Weterynarii