15
kwiecień 2024, poniedziałek
IMIENINY: Anastazji, Bazylego

TERAZ
słabe opady deszczu
DZIŚ
zachmurzenie umiarkowane
10°
JUTRO
zachmurzenie duże
10°

GAZETA

Już jest! Nowe wydanie biuletynu samorządowego.

Gazeta kobierzyce - wydanie Marzec 2014
Pobierz
Zobacz archiwalne

Aktualności

Tu widać gigantyczny rozwój

"Tu widać gigantyczny rozwój" cz. II

  • Hala Sportowo-Widowiskowo w Kobierzycach, fot. M. Mazurkiewicz

  • Budowa świetlicy w Cieszycach

  • Świetlica w Budziszowie, fot. M. Mazurkiewicz

  • Arkalandia w Bielanach Wrocławskich, fot. M. Mazurkiewicz


Ostatnio omówiona została między innymi wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Gminie Kobierzyce. W trakcie uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej w Tyńcu Małym, dostojny gość zapoznał się z tym, co wydarzyło się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat i związane było z rozwojem gospodarczym tego regionu naszego kraju. Będąc pod dużym wrażeniem tego co usłyszał i zobaczył osobiście, Bronisław Komorowski wypowiedział między innymi znamienne słowa-„ Tu widać gigantyczny rozwój” i ta wypowiedź posłużyła za motto tego artykułu.

- Podczas pobytu w Kobierzycach miał Pan okazję porozmawiać osobiście z Panem Prezydentem. Co szczególnie interesowało Bronisława Komorowskiego?

Ryszard Pacholik, Wójt Gminy Kobierzyce- Faktycznie, towarzyszyłem Panu Prezydentowi niemal przez cały czas jego pobytu na kobierzyckiej ziemi i potwierdzam, że taka rozmowa rzeczywiście miała miejsce. Nasz gość interesował się niemal wszystkim, głównie interesowały go aspekty związane z rozwojem gospodarczym gminy, a przede wszystkim warunki życia mieszkańców. Pytał jakie działania podejmowały w przeszłości i podejmują obecnie władze samorządowe Gminy Kobierzyce, by poziom życia stale się podnosił. W poprzednim wydaniu biuletynu podane zostały liczby, które dobitnie potwierdzają rozmach inwestycyjny i związany z tym rozwój gospodarczy tego regionu. Omówione zostały też takie zagadnienia jak : budowa dróg, komunikacja gminna i rozwój bazy oświatowo- dydaktycznej związany z budową nowych szkół, przedszkoli czy żłobków. O tym i o wielu innych aspektach Bronisław Komorowski został przeze mnie poinformowany i muszę powiedzieć, że szczerze nam gratulował.

- Porozmawiajmy zatem o tych „ innych aspektach”. Co Pan ma na myśli?

Ryszard Pacholik- Zdajemy sobie sprawę, że inwestycje są bardzo ważne dla mieszkańców i bezpośrednio wpływają na poziom życia mieszkańców. Nowe drogi i komunikacja gminna- to lepszy komfort jazdy do pracy i domu, nowe szkoły- to lepsze warunki do nauki dla dzieci i młodzieży itd., itp. Ale to nie wszystko!. Od lat staramy się prowadzić takie działania, by nasi mieszkańcy mogli się ze sobą integrować, by w jak największym stopniu utożsamiali się z miejscem, w którym żyją. Dlatego też między innymi przed kilku laty przyjęliśmy program budowy świetlic wiejskich. Uważamy, że takie obiekty są bardzo potrzebne w każdej miejscowości. Tam dzieci i młodzież mogą spędzać czas wolny, mogą się uczyć i rozwijać swoje zainteresowania. To są również miejsca, gdzie liderzy lokalnej społeczności mogą realizować swoje pomysły dla dobra wsi i jej mieszkańców, czy też po porostu wszyscy mogą bawić się i spędzać czas wolny w miłym towarzystwie. W ramach programu wybudowaliśmy 11 nowych świetlic w takich miejscowościach jak: Bielany Wrocławskie, Budziszów, Chrzanów, Damianowice, Magnice, Małuszów, Owsianka, Pustków Żurawski, Solna, Szczepankowice i Wierzbice. W tym roku zakończymy budowę świetlic w Cieszycach i Racławicach Wielkich. Budowane są nowe obiekty w Jaszowicach, Tyńcu nad Ślęzą i w Wysokiej ( w ramach budowy nowego kompleksu szkolnego). W fazie projektowej są świetlice w Ksieginicach, Kuklicach i Ślęzie. Pozostałe budynki zostały odremontowane, a wiele z nich zyskało nowe oblicze ( Bąki, Dobkowice, Krzyżowice, Pełczyce, Pustków Wilczkowski, Rolantowice, Tyniec Mały, Żerniki Małe). Aktualnie remontowane są budynki w Domasławiu i Królikowicach. Program budowy świetlic wiejskich będziemy uważać  za zakończony, gdy nowe obiekty powstaną także w Żurawicach, Nowinach i Biskupicach Podgórnych.

- Czas wolny to także rekreacja i sport. Jaką ofertę w tym zakresie proponuje mieszkańcom Gmina Kobierzyce?

Ryszard Pacholik- Myślę, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego- niezależnie od wieku. Naszym sztandarowym obiektem, którego mogą nam pozazdrościć mieszkańcy innych miejscowości jest oczywiście Hala Widowiskowo- Sportowa w Kobierzycach. Tam odbywały się już wydarzenia sportowe o zasięgu ogólnopolskim, a nawet europejskim ( Mistrzostwa Europy w karate, mecze piłkarek ręcznych, turnieje halowej piłki nożnej itp.).Działa też ciesząca się sporym powodzeniem nowocześnie wyposażona siłownia. Hala jest też miejscem wydarzeń artystycznych i kulturalnych na wysokim poziomie, tak więc śmiało można powiedzieć, że ta inwestycja była „strzałem w dziesiątkę”! W wielu miejscowościach do dyspozycji mieszkańców są wielofunkcyjne boiska ze sztuczną nawierzchnią, z których także korzystają dzieci i młodzież szkolna w ramach zajęć szkolnych i pozalekcyjnych. Działają kluby piłkarskie, sekcje sportowe i kółka zainteresowań. Baza sportowa stale się powiększa. Ostatnio dużym powodzeniem zaczyna się cieszyć nie tylko „ Orlik”, ale też nowoczesna hala sportowa w Tyńcu Małym, a pamiętajmy, że podobny obiekt ma powstać  w nowo budowanej szkole w Wysokiej. Nie zapominamy też o najmłodszych mieszkańcach naszej gminy. Właśnie z myślą o nich powstały już i nadal będą budowane bogato wyposażone place zabaw, a „ Arkalandia„ w Bielanach Wrocławskich jest doskonale znana nie tylko mieszkańcom Gminy Kobierzyce.  Także w  tej miejscowości już niedługo powstaną sale kinowe (w ramach centrum handlowego) i zespół basenów (przy ścisłej współpracy  wykonawcy z władzami samorządowymi), co jeszcze bardziej powinno wzbogacić ofertę spędzenia czasu wolnego.

- Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał – Janusz Kołodziej




PARTNERZY

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Dolnośląski Urząd Marszałkowski
Powiat Wrocławski
Powiat Wrocławski
Urząd Miasta Wrocław
Urząd Miasta Wrocław
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
KOK
KOK
Lokalna Grupa Działania
Lokalna Grupa Działania
WKU
WKU
KOSiR
KOSiR