Kontrola

bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków


Drodzy Mieszkańcy gminy Kobierzyce,

w związku z wejściem w życie nowych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, odgórnie nałożony został na Wójta obowiązek prowadzenia kontroli wszystkich nieruchomości położonych na trenie Gminy Kobierzyce wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba) oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków. Każdy właściciel takiej nieruchomości ma obowiązek zgłoszenia tego faktu do gminnej ewidencji.

Kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków w Polsce stanowią obecnie priorytetowy obszar działań samorządów. Właściciele nieruchomości powinni być świadomi, jak dbać o zachowanie norm ekologicznych. Z nieruchomości nie podłączonych do sieci kanalizacji sanitarnych często nieczystości komunalne trafiają do środowiska bez wcześniejszego oczyszczenia. W praktyce są to zanieczyszczenia wody, które negatywnie wpływają na glebę i cały ekosystem naturalny. Kontrole mają na celu nie tylko egzekwowanie przepisów, ale także zwiększenie świadomości ekologicznej i skłonienie właścicieli nieruchomości do podłączania się do kanalizacji. Kontrola nieruchomości w gminach jest ważnym krokiem w kierunku ochrony środowiska i przestrzegania przepisów. Uniknięcie kontroli może skutkować poważnymi karami finansowymi, dlatego warto działać zgodnie z prawem, a przede wszystkim dbać o ekologię.

Obecnie Urząd Gminy wysyła wezwania do mieszkańców poszczególnych miejscowości w celu okazania:

Prosimy Państwa o współpracę i udostępnienie do wglądu niezbędnych dokumentów będących przedmiotem kontroli.

Właściciele nieruchomości, którzy jeszcze nie mają podpisanych umów na opróżnianie
zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków powinni uczynić
to niezwłocznie.

Drodzy mieszkańcy - nie wolno nielegalnie usuwać ścieków z szamb lub instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków poprzez wylewanie ich na łąki, pola do okolicznych zbiorników wodnych, rowów czy też na własne podwórko. To praktyki, które niosą ze sobą poważne konsekwencje zarówno dla środowiska, jak i dla portfela właścicieli nieruchomości. Proceder ten stanowi wykroczenie, które podlega karze grzywny nawet do 5000,00 zł.